Słoneczne dni stają się coraz mroźniejsze, a słońce mimo to nie poddaje się tak łatwo. W takiej sytuacji nie raz przydają się okulary przeciwsłoneczne. Do który często nie jest dołączony pokrowiec czy woreczek, a bez zabezpieczenia są narażone na zadrapania w naszej torebce. Za to gdy w komplecie dostajemy ów gadżet to nie ukrywajmy tego, że jest po prostu nijaki i brzydki. Wychodząc na przeciw codziennym problemom postanowiłam uszyć swój własny niepowtarzalny woreczek na okulary, a was zapraszam do wspólnego wykonania go.

Potrzebne nam będą:

  • materiał,
  • sznurek/wstążka,
  • stoper do sznurka,
  • przybory takie jak nożyczki, mydełko krawieckie i szpilki,

 

Do zrobienia wykroju potrzebne będą nam okulary do których będziemy robić woreczek. Na sam początek mierzymy długość okularów i  dodajemy 2/3cm (w moim przypadku wyniosło to 18cm). Następnie mierzymy szerokość okularów, mnożymy razy dwa i  tu również dodajemy parę centymetrów w zależności od tego jak szeroki chcemy mieć woreczek (u mnie: 24cm). Dodatkowe centymetry zapewnią komfort w używaniu. Tak powstanie nam podstawowy prostokąt 18×24 do którego dorysujemy następny na tak zwaną „falbankę”. Będzie miała ona 6cm. Materiał na „falbankę” będziemy zaginać w połowie, więc musimy dodać kolejne 6cm, czyli razem wyjedzie nam 12cm. Plus 1,5cm na zakładkę. Wycinamy nasz wykrój pamiętając o zapasie na szwy.

Zakładkę zaprasowujemy, a materiał na „falbankę” składamy na pół. Lewą stroną materiału do lewej i zabezpieczamy szpilkami.

woreczek9

Ścieg prowadzimy wzdłuż krawędzi „falbanki” przy zakładce. Następnie musimy poprowadzić drugi ścieg w odległości ok. 1cm by stworzyć tunel dla sznurka. Tak przeszyty materiał składamy prawą stroną do prawej strony i zszywamy ze sobą bok oraz dół woreczka.

woreczek10

Pozostaje nam tylko wywinięcie całości oraz zrobienie dziurek między szwami. Pamiętajcie zrobić je na zszytym boku, po jednej i drugiej stronie woreczka  by bez problemu przeciągnąć sznurek. Na który następnie nawlekamy stoper, przycinamy sznurki na odpowiednią długość i wiążemy na ich końcach supełki.

No i gotowe! Taki woreczek nie tylko zabezpieczy nasz okulary w torebce ale też świetnie nada się do ich przechowywania w czasie zimy. Dodatkowym plusem jest fakt, że okulary nie złapią kurzu, podczas nie używania ich. 

SONY DSC

A teraz wasza kolej na uszycie go 🙂

2 odpowiedzi do “Woreczek na okulary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *