łapacz

Łapacz snów był amuletem plemion Indian z Ameryki Północnej. Był wieszany nad łóżkiem lub nad wejściem do domu. Jego gęsta sieć miała na celu zatrzymanie złych snów, a przepuszczenie tych dobrych. W dzisiejszych czasach stał się modną ozdobą naszych domów oraz pamiątką z wakacji. Jeśli jesteś ciekawy jak można go wykonać to zapraszam do przeczytania posta. 

Potrzebne nam będą: 

  • okrąg, w moim przypadku jest to tamborek,
  • sznurek jutowy,
  • koraliki,
  • pióra, białe pozbierałam nad jeziorem i są to pióra łabędzie, brązowe to sztuczne pióra,
  • koronka,

Zaczynamy od rozłożenia tamborka na dwie części i odłożeniu nie potrzebnej w tym przypadku białej. Następnie bierzemy jutowy sznurek i zaczynamy zaplatać siatkę w środku tamborka. 

Dodatkowo mam dla was małą rade dotyczącą okręgu na łapacz snów, mój tamborek jest lekko elastyczny przez co trudno było wypleść siatkę by okrąg nie stracił swojego kształtu. Polecam wybrać coś twardszego do tego celu.

łapacz

Zaplatanie rozpoczynamy od zawiązania sznurka przy haczyku, a następnie należy zaplatać sznurek w równych odstępach. Tak jak na zdjęciu poniżej. Gdy skończymy zaplatać pierwszy rządek, należy pamiętać by następne pętelki były po środku poprzedniego łańcuszka. W między czasie nawlekamy gdzieniegdzie koraliki dla ozdoby.

łapacz

Po za koralikami nasz łapacz snów ozdabiać będą frędzelki, pióra oraz koronka. 

Proces robienia frędzli jest banalny. Wystarczy w okół trzech palców obwiązać parę razy sznurek, a następnie przy pomocy cienkiego pędzelka pomagamy sobie w przewiązaniu górnej części by wszystko ładnie się układało, a jego dolną część rozcinamy i wyrównujemy.

łapacz

Długo zastanawiałam się jak przymocuje pióra i w końcu wpadłam na nie głupi pomysł.

Bierzemy piórko i odrywamy/ucinamy z jego końca nadmiar pierza. Przewiązujemy na jeden supełek u podstawy pióra i zakręcamy sznurek wzdłuż trzonka i ponownie związujemy supełek, zostawiając dłuższe sznurki do łatwiejszego przymocowania. Na koniec odcinamy brzydko wystającą końcówkę.

łapacz

Pozostaje nam już tylko przymocowanie wszystkich ozdób i gotowe. 

łapacz

Mam nadzieję, że od teraz żaden koszmar mi się nie przyśni 😉

łapacz

Jedna odpowiedź do “Łapacz snów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *